Välkommen till Hjelm Förlag AB!

Hos Hjelm Förlag hittar du det mesta som Du söker i det svenska ”bilderbokslandet”

Created with Sketch.

Produktnyheter!

Här presenterar vi alltid våra produktnyheter först

A – Z Lär dig Engelska med Pettson & Findus

9789188363350 Pettson och Findus A–Z Lär dig engelska med Pettson och Findus. I det här häftet får du lära dig att skriva 26 engelska ord, från A till Z. De[…]

Read more

Pettson & Findus ABC

9789188363367 Pettson & Findus ABC Lär dig läsa och skriva på ett roligt och pedagogiskt sätt tillsammans med Pettson och Findus. Anvisningar hur varje bokstav skrivs med tillhörande övningar. Färgglada[…]

Read more

Maja löser korsord

En av vårens bästa pysselnyhter! Maja löser löser korsord med fantastiska bilder av Lena Anderson. ISBN: 9789188363046. FSC papper. 32 Sidor. A4 storlek.

Read more
1989

Här finner du Dina favoritbilder bl.a. som kort, affischer, pussel, kalendrar, spel och dockor. K. Hjelm Förlag AB har funnits etablerade i Uppsala sedan 1989.

Butiker

Vi har specialiserat oss på sagokort (vykort), kortspel, pussel, dockor och spel med anknytning till svenska barnboksmotiv. Våra varor finns hos de flesta välsorterade bokhandlare, presentbutiker och bibliotek. Vi har även återförsäljare i flertalet europeiska länder.

Sortiment

Vårt sagokortssortiment är i det närmaste komplett vad gäller motiv ur den svenska barnboksfloran med motiv ur böcker och sagor som Pippi Långstrump, Emil i Lönneberga, Solägget, Tomtebobarnen, Pettsons får julbesök, Linnea i Målarens Trädgård, Nils Holgerssons underbara resa, Prinsessan Tuvstarr, Törnrosa, Nisses nya mössa för att bara nämna en liten del.

Kontakta oss! Vi svarar alltid.

Våra medarbetare

Det är vi som jobbar på Hjelm Förlag. Kontaka oss gärna för frågor om våra produkter

Jonas Hjelm

Jonas Hjelm

Redaktör
jonas@hjelms.se

Rebecka Hjelm

Rebecka Hjelm

Administration
rebecka@hjelms.se

Fredrik Hjelm

Fredrik Hjelm

Redaktör
fredrik@hjelms.se

Robin Nguyen

Robin Nguyen

Leveransansvarig
robin.nguyen@hjelms.se

Mickaela Åman

Mikaela Åman

Leveransansvarig
mikaela.aman@hjelms.se

Karin Hjelm

Karin Hjelm

Verkställande direktör
karin@hjelms.se

Ivan Hjelm

Ivan Hjelm

Försäljning och marknadsföring
ivan@hjelms.se

Veronica Larsson

Veronica Larsson

Administration
veronica.larsson@hjelms.se

Statistik

Över 1 miljon sålda spel

Etablerade sedan 1989

 Aktivitetsböcker